Zašto je super letovati u Sutomoru ili Paraliji
“Na moru smo svi jednaki.” Markes, “Živeti da bi se pripovedalo”
Na kraju leta, nije važno gde si bio, ako si bio, već da li si se na tom putu odmorio, te da li ćeš u sledećih 11 meseci uspeti da zaradiš za novi odmor.
Ostalo su nijanse.
Problem današnjeg sveta je što su klase, a živimo u klasnom svetu, odvojene jedne od drugih toliko da im se putevi ne sreću. Zapravo, to je problem oduvek. Robovi graditelji piramida nisu videli vladare kojima su gradili zaostavštinu. Robova se niko ne seća, svi znaju za vladare. Tako i danas – samo što siromašni bogate ne vide na freskama, nego na slikama na internetu. I to su nijanse.
Kao i uvek – postoje samo dve klase, iako izmišljenu nesrećnu srednju svako ko se u njoj prepozna smatra zaslugom, a ne privilegijom.
Ako imaš odmor od nekoliko nedelja i na njega odlaziš bilo kojim javnim prevozom ili javim putem, siromašan si. Takve ti karte.
Ako na odmor ne odlaziš privatnim avionom, opet si siromašan. Karte.
Ostalo su nijanse.
Ako imaš vremena, toliko da ti je život odmor – čestitam. Uspeo si. Ne čitaj dalje, ovo te se ne tiče.
Gledanje s visoka:”Pobogu, ko još letuje u Sutomoru?” “Zašto narod ide u Paraliju?” ne definiše ti klasu, stavlja te u budale, a one su posebna klasa.
Par stotina evra razlike te ne udaljava od siromaštva.
U Sutomoru i Paraliji letuje narod koji to može da plati. I za šta sakuplja 11 meseci, vredno i marljivo radi, štedi i zakida, ali voli da ode na more. Da oseti Sunce i so, da se brčne, popije pivo na plaži. Onih par stotina evra razlike je razlika u tome da li istu koka kolu kupuješ i donosiš na plažu sam, ili ti je neko poslužuje. Da li ti buku prave prodavci krofni i džidža-bidža ili animatori, inače nezaposleni, visokoobrazovani, nekadašnji sportisti, koji te dozivaju da plešeš uz “Despacito”. U Sutomoru i Paraliji takođe se sluša “Despacito”. A poneko spontano i zaigra. Bez smorenog animatora.
“Paradajz turisti” su i dalje turisti, i na njima ta grana živi. Kao i od svake većine. To što će neko sa gađanjem da odmahuje glavom i mršti se ne čini ga manje turistom, samo ga čini više prazilukovićem. Vrste povrća su nijanse.
Smorilo me pljuvanje po narodu koji bira mesta na kojima želi da provede odmor. Prema sebi, svojim mogućnostima, potrebama i željama. Da se ne foliramo, Brač i Hvar su u doba bivše Jugoslavije bili elitna letovališta, verovatno jer na njima nije bilo sindikalnih odmarališta. A ona su nicala na Makarskoj rivijeri, u Sutomoru, vojna u Kuparima su opet bila za određenu grupu ljudi i sa određenim standardima. Baleari, Kanari, Maldivi… tamo letuju oni što misle da su bogati, i da ih onih par stotina evra čini boljim. Obaška što praziluk elita ne kapira da tamo može da pristupi jer letuje van sezone. Paralija je nepravedno postala sinonim za mesto u kom je gužva, vašar i parada kiča. Isto kao i Sutomore, gde se bore sa održavanjem čistoće, mada je gotovo nemoguće održati čistim mesto u kom boravi nedefenisano veliki broj ljudi. Ali, vrlo su im slična i neka druga, a mnogo skuplja mesta.
Možda zahvaljujući baš tome u Sutomoru ove godine nisam videla nijednu glupu spravu za slikanje po plažama, u obliku flaminga, jednoroga ili labuda. Videla sam kafiće iz kog gruvaju zvuci neke meni čudne muzike, ali sam videla i punu plažu mladih koji uveče tu sede, uz gitaru ili muziku sa telefona.
Promenu sistema, ovog na koji se žalimo, doneće one dve grupe, ona iz kafića i ona iz plaže, obe iz Sutomora (ili Paralije) kada nađu zajednički interes. Ako ih podrži ona najveća grupa, koja more može da vidi na fotografiji. Do tad:
da se vratim na Markesa: “Na moru smo svi jednaki.”