Feminizam, u teoriji i praksi
Imam prijateljicu koja se vatreno bori da dokaže da ona nikako nije feministkinja: protivi se rodno senzualnom jeziku, i insistira na tome da se mora znati šta je muškarac, a šta žena. Pri tom, ona u svom životu, u svakodnevici, je najveća feministkinja koju poznajem: sama odgaja dete, sama vozi auto, sama se bori na svom poslu, sve što je postigla i sve dokle je stigla postigla je sama. Iza nje, ni ispred nje, nije stajao moćan muškarac, niti bilo kakav muškarac, ona vrlo samosvesno i vrlo borbeno živi sama svoj život.
Ali to čini na visokim štiklama, sa šminkom, frizurom, uvek izgleda najbolje što može. U stanju je satima da se raspravlja oko toga da li je ispravno reći psihološkinja, ali je u stanju i da satima piše i obrazlaže svoje političke stavove, i da se suprotstavlja moćnim muškarcima. I ženama, bez razlike. Od njenog oštrog jezika podjednako zaziru i muškarci i žene.
Nekoliko puta sam htela ovo da joj kažem, pa nisam. Meni nije bitno kako ona sebe naziva, te da li je na opštim mestima procenjena kao feministkinja ili kao tradicionalistkinja. Jer, sve one koje bi joj spočitale da nije, nisu u biti uradile za ravnopravnost žena ni upola kao ona. Ona živi svoju ravnopravnost, ona je ne teoretiše.
I ona je ta, žena koja danas pomera granice. Na visokim štiklama, svesna sebe, nezarobljena teorijskim pojmovima i naučenim i opšteprihvaćenim stereotipima.
Sve ovo zato što mi je preko glave forme, teorije koja u životu ne znači ništa. Preko glave mi je boraca za radnička prava, koji u životu fabriku videli nisu, boraca za ljudska prava koji maltretiraju svoje roditelje ili ženu, boraca za prava životinja, koji ne vide patnju ljudi, borkinja za prava žena koje pristaju na nasilje nad sobom, ili ga čine nad ljudima oko sebe.
I da – ja sebe smatram feministkinjom. Jer mi je značajna ravnopravnost, i borim se protiv nasilja nad ženama, u svakom smislu. Što, opet, ne znači da sam protiv muškaraca. Niti da mislim da je apriori uvek žena u pravu. No, to otvara neke druge teme, koje će me udaljiti od 8. marta.
Srećan vam praznik, svima, koji ste za ravnopravnost među ljudima. Bili žene ili muškarci.